Артрит - проблем с крачетата

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Вълнисти папагали : Болести / Здравословни проблеми
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

Elayne
Нов
Нов


Години: 38
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 14 Дек 2010
Мнения: 3

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Декември 2010, 16:22:46    Заглавие: Артрит - проблем с крачетата Отговорете с цитат

Здравейте,

Извинете ме, че първият ми post тук е за да търся помощ, но съм наистина притеснена и ми е доста тежко.

Имам вълнисто папагалче от 14 години, да, птичката е възрастна, но е жизнена, хапва по много и си комуникира с куп огледалца в клетката.

От скоро ми изглежда странно, като че ли има проблем с крачетата - не зная дали не е артрит (ако изобщо има такова нещо при птиците или просто е доста стар вече). Почти лежи по корем на пръчката в клетката си, едното краче опънато в страни, виждам че се плъзга и не може да стегне пръсти около пръчката. Опитва се да се надигне като пърха с крила, но той не е летял от години и сигурно са залиняли, помага си и с човка. Понякога пада долу и успява да се изкатери някак. Придвижва се и за храна/вода, но като че ли има проблеми да пази равновесие заради крачетата.

Може ли да ми препоръчате добър ветеринар в София, също така да споделите дали има смисъл да стресирам животното, като така или иначе поблемът може да е в следствие на напреднала възраст и да не може да се лекува. Уви налага ми се да мисля и за пари и понеже нямам представа колко би ми струвала консултация или евентуално лечение, може ли някой да сподели ориентировъчно от своя опит?

И не на последно място - мисля да потърся витамини за папагали, има ли такова нещо, което се продава отделно от храната? Не съм наясно.

Благодаря за отделеното време.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Декември 2010, 16:22:46    Заглавие: Реклама

Моите сметки | Ток, вода, парно, телефон, осигуровки, данъци
Върнете се в началото

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Декември 2010, 18:36:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре дошла във форума!
От около година вълнистата ми папагалка има същият проблем. В момента е на 6-7 години. И аз реших, че е артрит или нещо подобно. Просто за няколко дни крачетата и почервеняха и забелязах, че не може да си свива пръстчетата. Взех и витамини и за няколко дни зачервяването мина и сякаш спряха да и се сковават. Дали е от витамините или така е щяло да стане, но спря да се влошава. За съжаление вече не може да си движи пръстчетата и катеренето по клетката е доста трудоемка задача. Често пада и понякога си наранява крилата в опитите си да долети до по-високо.
Относно витамините...взех едни турски, без никакви описания и каквото и да било, а и продавачката не можа да ми каже колко да слагам. Реших да капя по една капка в поилката. Просто другите витамини бяха в пъти по-скъпи. Вземи им! Няма да им навреди. Но когато сложиш витамини във водата, сменяй я задължително всеки ден, защото замирисва.
Няма да е зле да я погледне ветеринар, но не мога да ти препоръчам никой в София.

Ще ми е интересно да кажеш как се развиват нещата и по-нататък!
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

Elayne
Нов
Нов


Години: 38
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 14 Дек 2010
Мнения: 3

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Декември 2010, 22:38:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговора. Ще купя витамини още утре и ще видим дали ще се подобри поне малко. За мен ще е много трудно да го заведа на какъвто и да е ветеринар. Клетката не става за носене, а не мога да измисля в какво без да го стресирам излишно. Той се плаши и от нас, та не зная...

Сега разгледах витамини, които се продават. Ако крачетата не държат калции дали е добре или точно обратното?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Elayne
Нов
Нов


Години: 38
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 14 Дек 2010
Мнения: 3

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 16 Декември 2010, 11:18:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте отново,

Аз имах доста резерви относно воденето на птичката ми на кой да е ветеринар, а и в И-нет не намерих информация за avian veterinarian в София. Междувременно отидох до един зоомагазин, за да купя витамини и разни глезотийки и попитах за ветеринар. Човекът беше на място, каза че има многогодишен опит с птици и че 14 години си е пределна възраст за вълнисто папагалче. Не е като да не го знаех. Посъветва ме да не го изнасям навън при никакви случаи и да не рискувам с ветеринари. Каза ми също и че всеки малък стрес на тази възраст може да е фатален, от което и аз се опасявах.

Както и да е, купих едни витамини на прах, някакви семенца на Витакрафт (?!), които висят от покрива на клетката и пречистен пясък с мидички, че имах само някакъв специален тип тебешир.

Лошото е, че птичката вече не може да се качи до пръчката си и седи долу, свалих му вода и храна, сварих му яйце, мандарина, ябълка, но той не е свикнал и изобщо не ги поглежда. Забелязвам, че е накокошинен постоянно и горе-долу спи доста. Но и като се приближа издава този пронизителен много ядосан крясък, явно се чувства застрашен, а и му е стресиращо да не може да се качи. Не зная дали продават такъв тип пръчица, който е като стълбичка.... а и дъното на клетката не е твърде голямо да слагам подложка където да си спи... Не зная, дано витамините във водата го освестят мъничко.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Мирослав
Нов
Нов


Години: 36
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 18 Юни 2012
Мнения: 3

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 18 Юни 2012, 15:39:40    Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Имах 3-ка вълнисти папагалчета, но се наложи да замина за 1 месец и помолих приятели да ги хранят и да им чистят... Вчера се прибрах, едно от папагалчетата ми е починало, а на 2-рото му има нещо Sad
Значи това, което е починало е имало някакви неща по човчицата, а страдащото в момента птиче, както си е седяло на пръчката е паднало и сега не мърда от дъното на клетката - не може да ходи и лежи предимно по гръб. Моля ви да ми помогнете не искам да изгубя и него... Водих ги на лекар, който ми даде някакви антибиотици, но нищо относно това как са не ми каза. Изпражненията им са черни и ги бяха нападнали въшки, но мисля че се справих с тях.
Имам ги от много време (около 3 години) и преди да замина птиченцата бяха в перфектно здраве, жизнени, играеха си, пееха...
Моля ви ако някой е наясно какво им е да помогне ако може, не знам какво друго да кажа за състоянието им в момента...
Ще съм ви много благодарен
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 18 Юни 2012, 22:32:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Казваш, че се 3. Как е третото? Ако е добре, може би трябва да го отделиш за известно време от болното. Нямам представа какво им се е случило, щом и и двете са се разболели... Как са ги гледали приятелите ти? Чиста ли е клетката? Водата сменяли ли са редовно? Не са били на течение, нали?
Какво точно има по нослето на починалото птиче - секрет, люспи, нещо друго? Може да е получило някакъв проблем с дихателната система, може да гъбички да им по восковицата (носа), може да са много неща. В крайна сметка само гадая. И как е починало? Внезапно? Не е ли имало някакви симптоми?
Това, което казваш за второто папагалче...никак не звучи добре. Дай му антибиотика (предполагам е водноразтворим), можеш да му предложиш твърдо сварено яйце (жълтъка), дай му вода до него, за да може да пие! Друго, просто, не знма какво можеш да направиш. Дано оздравее!

Има въшки в клетката или по птиците?

Извинявай, че ти зададох повече въпроси, от колкото ти дадох отговори, но се опитвам да разбера какво точно е станало!
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

Мирослав
Нов
Нов


Години: 36
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 18 Юни 2012
Мнения: 3

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 19 Юни 2012, 1:30:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за бързия отговор! Значи на 3-тото си е добре, но въшките бяха навсякъде и по клетката и по птичетата, но ги мазах с едни капки, които ми даде ветеринаря и пръсках клетката... Клетката не беше никак чиста като се прибрах, просто са им сменяли водата, храната и хартията от дъното на клетката. Починалото птиче е имало нещо като гъбички и то до последно се е грижило за другото болно, хранило го е и е седяло с него на дъното... Преди да почине е дишало много учестено и на другия ден вече било умряло...
Болното не лежи безжизнено на дъното, движи се, но изглежда има някакъв проблем с крачетата. Когато се обърне по коремче не използва крачетата си, а се търкаля и от време на време се опитва да литне... И яде хартията от дъното.
Разтворих антибиотика във водата... на болничкото му дадох със спринцовка и му сложих и до него... Преди мъничко го видях да се храни.
За 3 години (откакто ги имам) никога не се е случвало нещо подобно, в отлична форма си бяха, болното птиче снасяше яйца, бяха двойка с умрялото Sad
Отново много благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 19 Юни 2012, 9:38:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Крачетата сковани ли са му? Или зачервени? Както съм писал по-нагоре в темата, и моята получи някакъв подобен проблем с крачетата. Без видима причина, за няколко дни и почервеняха и се сковаха пръстчетата ѝ, така че вече не може да се хваща за клечките. Но, пък, с времето се научи да стъпва на „пети“. Така и не разбрах от какво се случи всъщност. Четох, че недостигът на някой витамини при хората може да доведе до артрит (както и до редица други проблеми). Може би е така и при птиците. Не знам. Но нищо не пречи да им вземеш витаминчета (водноразтворими, защото иначе няма гаранция, че ще ги изпият). Няма да им навредят.
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

Мирослав
Нов
Нов


Години: 36
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 18 Юни 2012
Мнения: 3

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 19 Юни 2012, 10:03:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Добър ден.
Ами да крачетата й са сковани. Няма зачервяване, но са сковани.
Днес ще и взема витаминчета да им давам, поне едно от птичетата да спася...
Благодаря много!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Болести / Здравословни проблеми Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети