Какво представлява линеенето?

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Канарчетата
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Август 2007, 19:39:55    Заглавие: Какво представлява линеенето? Отговорете с цитат

Много взе да се говори за това линеене, а аз така и не съм на ясно. Снам, че птиците са отпаднали през този период и си сменят перушината, но през колко време се повтаря и трябва ли да се прави нещо? даже мисля, че моя канар е прекарал едно линеене за 3 години.  Confused
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Август 2007, 19:39:55    Заглавие: Реклама

Моите сметки | Ток, вода, парно, телефон, осигуровки, данъци
Върнете се в началото

fridolina
Активен
Активен



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 103

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Август 2007, 21:10:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Линеенето е естествен процес на смяна на перата - при канарите един път годишно. Малките започват да линеят около 60-тия си ден в продължение на около три месеца. При това първо линеене се сменят всички пера без големите махови и опашни пера. За разлика от тях възрастите (навършили година) линеят за по-кратък период от време и сменят всички пера. Линеенето на възрастните започва след завършване на развъдния сезон, някъде втората половина на лятото. Важно е да се знае, че линеенето е свързано с продължителността на деня (осветяването) на птиците. Ако през зимата птиците се доосветяват с изкуствена светлина и така светлинният им ден се удължи е възможно, да започне нежелателно линеене. Линеенето е свързано с разход на енергия и вещества и затова е необходимо, да се съобрази храненето през този период с нуждите на птиците. Още трябва да се знае и че това е единственивя период през годината в който те могат да се оцветяват (естествено само носещите ген за червено оцветяване). През останалото време пигментите не могат да преминават в перата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Август 2007, 10:20:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами в нас обикновено до окола 10 вечерта светят всички лампи. Сега вероятно не им влия, защото и биз това е светло до към 9, но през зимата това проблем ли е?
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Август 2007, 21:59:34    Заглавие: Отговорете с цитат

misho написа:
Ами в нас обикновено до окола 10 вечерта светят всички лампи. Сега вероятно не им влия, защото и биз това е светло до към 9, но през зимата това проблем ли е?

проблем е да. Така увеличаваш изкуствено светлинния им ден и объркваш биологичния им процес, т.е.отнемаш времето им на покой. Най-простото правило е да ги завиваш към 18,30-19ч през зимата с непрозрачен плат, така че да могат да спят. Това важи за канарчетата, но не мога да го твърдя със сигурност да другите птици. Не знам дали ги размножаваш, но по-добре да не опитваш,особено ако ги гледаш заедно и нарушаваш биологичниая им цикъл. Най-малкото зло ще бъде неоплодени яйца. Rolling Eyes
а fridolina можеше просто линк да пусне.... Very Happy
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Август 2007, 23:05:14    Заглавие: Отговорете с цитат

bubulina написа:
misho написа:
Ами в нас обикновено до окола 10 вечерта светят всички лампи. Сега вероятно не им влия, защото и биз това е светло до към 9, но през зимата това проблем ли е?

проблем е да. Така увеличаваш изкуствено светлинния им ден и объркваш биологичния им процес, т.е.отнемаш времето им на покой. Най-простото правило е да ги завиваш към 18,30-19ч през зимата с непрозрачен плат, така че да могат да спят. Това важи за канарчетата, но не мога да го твърдя със сигурност да другите птици. Не знам дали ги размножаваш, но по-добре да не опитваш,особено ако ги гледаш заедно и нарушаваш биологичниая им цикъл. Най-малкото зло ще бъде неоплодени яйца. Rolling Eyes
а fridolina можеше просто линк да пусне.... Very Happy


За канарите е така, но при папагалите няма нужда да ограничава толкова много светлинната част от денонощието (щом свети лампа до 9 - 9 и нещо няма проблем).
_________________


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

fridolina
Активен
Активен



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 103

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 04 Август 2007, 12:16:58    Заглавие: Отговорете с цитат

bubulina написа:
а fridolina можеше просто линк да пусне.... Very Happy

bubulina, обиждаш ме. Confused Към къде да пусна линк? Мислиш, че мнението ми е Copy/Paste? Това са личните ми знания по въпроса, събирани от четенето на много статии, форуми и две книги, които се постарах сбито и разбираемо да формулирам, доколкото са лингвистичните ми способности.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 04 Август 2007, 15:01:02    Заглавие: Отговорете с цитат

прекалено копи/пейст звучеше, но наистина не съм искала да те обидя,съжалявам, може просто начина ти на изразяване да е такъв. Съжалявам. Sad
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

lam3r
Напредва
Напредва




Offline
Регистриран на: 30 Юли 2007
Мнения: 38

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 19 Август 2007, 12:37:41    Заглавие: Отговорете с цитат

А периодът линеене проблем ли е мъжкият да пее ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 20 Август 2007, 19:55:07    Заглавие: Отговорете с цитат

lam3r написа:
А периодът линеене проблем ли е мъжкият да пее.

По принцип не е проблем,  обичайно самото канарче намалява или напълно спира да пее в периода на линеене. Ако в близост има женска, то тогава, той може да продължи да пее, но не е желателно. По принцип периодът на покой за канарчетата започва именно в периода на линеене.  Ако имаш възможност, раздели птиците си в този момент,за да им осигуриш пълна почивка и напролет да те зарадват със силно и здраво поколение... Very Happy
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

lam3r
Напредва
Напредва




Offline
Регистриран на: 30 Юли 2007
Мнения: 38

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Август 2007, 19:30:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Еми те са си в една стайчка .. Единият е на гардероба ,канарката на една стъклена масичка и от време на време си чуруликат .Раздел ли съм ги ,даже не се и виждат.Мъжкият не съм го чул да пее досега и всеки ден го чакам ,но .. Просто попитах ,за да разбера затова ли не пее
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Veronika
Активен
Активен




Offline
Регистриран на: 23 Сеп 2007
Мнения: 81
Местожителство: Варна

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 01 Ноември 2007, 21:49:08    Заглавие: Отговорете с цитат

А аз да питам защото имам и канарче, възможно ли е да линее по това време на годината,тоест Октомври, Ноември?
направи ми впечатление, че тази година канарчетата ми линяха много продължително време, нещо необичайно....и досега линеят, така че не се притеснявай, явно е тенденциозно. може от времето нещо да е, по принцип до към началото на септември спират, но тази година не. не забравяй да увеличиш дажбите им на варено яйце със ябълки и моркови, може и малко разтворими витамини, защото линеенето е доста изтощителен процис
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

tino1904
Нов
Нов


Години: 53
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 2

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 23 Юли 2012, 12:51:25    Заглавие: Здравейте! Отговорете с цитат

Имам мъжко канарче от нова година, бяха две- мъжко и женско, но женското не даваше на мъжкото нито да спи, нито да яде, остави го за няколко дни почти без пера- върнах я в магазина и за няколко месеца моето канарче беше щастливо разведено- пееше като славей, пълнеше ни душата! Но точно преди голямото земетресение на 22 май канарчето ни млъкна и така до сега. Храни се, пие вода, пърха, но не пее. Някъде към юни започна да сменя перушината си, наскоро беше толкова силно, че надмина дори кучетата ни- те не пускат толкова козина в момента, колкото той перца. Имам два въпроса към вас, съфорумци- възможно ли е това, че лампата светва дори и през нощта- понеже пътувам много и често ми се случва да се връщам през нощта, да обърква нормалният му ритъм на живот? Ако трябва да се покрива, как ще минава въздух през този плътен плат в тази жега? И също така- да сложа ли на дъното на кафезчето вестник, възможно ли е птичето ни да се уморява защото постоянно му се налага да стъпва само на прътовете на клетката? Благодаря предварително за отговора! Нямаме търпение нашето канарче отново да пропее, но явно правим нещо неправилно, защото вече втори месец птичето ни мълчи! Елена.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 23 Юли 2012, 22:26:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Светлината го обърква. Най-малкото не може да се наспи. По принцип, в такъв случай, е добре да го завиваш, но при тази жега наистина не е добра идея. Ако можеш някак да преградиш клетката от разстояние, да направиш нещо като параван или перде пред нея, ще е най-добре. Важното е да не му свети прекалено много.
От стоене на клечките няма да се умори. Това е съвсем нормално за него. А иначе какво има на пода? Аз винаги слагам хартия, просто защото е по-лесно за почистване. Клетката почти не се цапа така и почистването е много по-лесно.
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

tino1904
Нов
Нов


Години: 53
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 2

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юли 2012, 16:16:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговора! Имаме две деца и гледаме светлина в къщата вечер да е приглушена, но кафезчето на птичето се намира в трапезарията- място, често посещавано вечер, а понякога и през нощта. Лампите не са силни, но птичето се буди дори и когато просто минаваш покрай него.  За кучетата и децата знам вече доста, но с птиците си е друго- опитвах да излекувам на два пъти ранени гълъби и не успях, затова може и да Ви се сторят въпросите ми глупави, но за мен инфото е много важно.  Дали птичето ми ще пропее пак скоро или ще се наложи да вземем женска? Дори вече се обадих в магазина, откъдето е моето птиче, защото скоро ще пътувам натам и ще мога да прикупя една женска, но все пак ще бъда благодарна ако ми отговорите- възможно ли и птичето ни да мълчи само защото тъгува по другарче или е напълно нормално да спре да пее в момента? Много Ви благодаря предварително за отговора- Елена.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

blu33
Нов
Нов


Години: 39

Offline
Регистриран на: 01 Окт 2012
Мнения: 1

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 01 Октомври 2012, 12:14:36    Заглавие: Отговорете с цитат

С плътно парче през коеото да не минава светлина няма ли да стане ако покриеш клетката или просто я премести на някое спокойно място
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Канарчетата Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети