врабчета(или нещо друго)

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Други птици
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Април 2008, 11:35:52    Заглавие: врабчета(или нещо друго) Отговорете с цитат

Имам нужда от помощ. Вчера си седях в парка и видях ято врабчета да кълват трохички. Някои от тях имаха перца на главата като рогца. Досега не бях забелязвала такова нещо. Може ли някой да ми каже каква е разликата между мъжко и женско врабче и тези ''рогца'' характерни ли са за врабчетата или е било друго пиле?
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Април 2008, 11:35:52    Заглавие: Реклама

Моите сметки | Ток, вода, парно, телефон, осигуровки, данъци
Върнете се в началото

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Април 2008, 13:30:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм виждал врабчета с рогца. Но съм почти сигурен, че разликата е в цвета на врата им. Мъжките имат черен врат, докато на женските се слива с останалото опренеие (сиво).
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

Serinus
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 25 Яну 2008
Мнения: 108

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Април 2008, 13:50:41    Заглавие: й Отговорете с цитат

В България се срещат три вида врабчета - домашно, полско и испанско, и трите имат полов диморфизъм!  А  единственната  "рогата" птица с големината на врабче е балканската ушата чучулига, но ареала и на разпространение и е алпийската зона т.е. над 2000м н.в
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Мария
Разбира ги нещата
Разбира ги нещата



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 351

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Април 2008, 13:58:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Може да са били просто неразпукнати /едва ли изразът ми е точен / пера. При някои птички изглеждат доста странно...
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Руси.Атанасов
Потребител
Потребител


Години: 28
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 26 Яну 2008
Мнения: 60

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Април 2008, 20:35:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Мария написа:
Може да са били просто неразпукнати /едва ли изразът ми е точен / пера. При някои птички изглеждат доста странно...
Аз преди няколко месеца снимах обикновенна чинка с пера които бяха щръкнали нагоре като качулка Smile Smile Smile ... Така че може да е нещо такова... Да се е разрошила..



Serinus
написа:

В България се срещат три вида врабчета - домашно, полско и испанско, и трите имат полов диморфизъм!
Можеш ли да ми кажеш какъв е половият диморфизъм на Полското врабче?
_________________
http://canaryfanclub.forumi.bg/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла

Serinus
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 25 Яну 2008
Мнения: 108

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Април 2008, 22:03:41    Заглавие: я Отговорете с цитат

Много е слаб но има! При мъжкия черните петна под клюна и на бузите са по големи!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Април 2008, 16:03:20    Заглавие: Re: й Отговорете с цитат

Serinus написа:
В България се срещат три вида врабчета - домашно, полско и испанско, и трите имат полов диморфизъм!  А  единственната  "рогата" птица с големината на врабче е балканската ушата чучулига, но ареала и на разпространение и е алпийската зона т.е. над 2000м н.в
    Има още един вид врабче. Това е скалното врабче. Рядък вид е за страната но все пак може да се срещне в околностите на Шабла.То единствено от всички има красива песен приличаща донякъде на конопарчето.При него разликата в половете е жълтото петно на гушата при мъжкия.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Април 2008, 16:06:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Serinus
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 25 Яну 2008
Мнения: 108

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 04 Април 2008, 10:04:00    Заглавие: Хибриди Отговорете с цитат

Тишо, знам за  скалното врабче, но  точно защото не  е  масово не  съм го  описал!  То  и  снежната чинка е  при  врабчетата, но  и  тя е  рядък прелетен гост!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 04 Април 2008, 16:44:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Днес загледах пак една групичка врабчета. Един по-едър  гонеше дребните момчета. Кълвеше ги по главите. Може това да е била причината за ''рогцата''. Следващия път дано съм с фотоапарат , но те няма да се сроят да ги снимам ,затова нищо немога да обещая.
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 04 Април 2008, 20:17:50    Заглавие: Re: Хибриди Отговорете с цитат

Serinus написа:
Тишо, знам за  скалното врабче, но  точно защото не  е  масово не  съм го  описал!  То  и  снежната чинка е  при  врабчетата, но  и  тя е  рядък прелетен гост!
.  Прав си и тя е от семейство ''тъкачи'' от което семейство са и всъщност нашите врабчета.Радвам се,че тук има вещи хора,които познават птиците
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

evgeniboy
Напредва
Напредва


Години: 44
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 14 Мар 2010
Мнения: 27

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 31 Май 2010, 0:22:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Може да е било малко еленче
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 01 Юни 2010, 21:15:12    Заглавие: Отговорете с цитат

evgeniboy написа:
Може да е било малко еленче
  А може да е било  и Ленчето от съседният вход !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Други птици Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети