отново помощ за птиче в беда

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Други птици : Диви птици
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

sta7
Нов
Нов


Години: 60
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 06 Авг 2008
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 06 Август 2008, 22:41:29    Заглавие: отново помощ за птиче в беда Отговорете с цитат

Здравейте,
Днес малко преди свечеряване намерих това птиче в началото на Южния Парк (София). Чух как пищи и видях че няколко котки са го наобиколили. Реших да го спася, защото краят му беше въпрос на минути. Отначало даже помислих, че са го наръфали, но се оказа съвсем цяло. Родителите се чуваха далече но не се виждаха. То още не може да лети но може да се дига за малко от земята. Наоколо дърветата бяха много високи и си е гора, изключено е да намеря гнездото, въпреки че това беше първата ми мисъл. Сега е в къщи и искам да му помогна да оцелее.  Доста е войствено и докато го носех вкъщи неизменно бе захапало пръста ми. Smile
Може ли да ми кажете какво е птичето и с какво да го храня? Другата опция е да се обърна утре към дружеството, което сте посочили тук на сайта.
Благодаря ви предварително
http://www2.imgshare.eu/i/ST751127.jpg




Модератор jo : Намалих малко снимката . че разтяга форума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 06 Август 2008, 22:41:29    Заглавие: Реклама

Моите сметки | Ток, вода, парно, телефон, осигуровки, данъци
Върнете се в началото

sta7
Нов
Нов


Години: 60
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 06 Авг 2008
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 06 Август 2008, 23:00:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля, че открих от снимки по интернет какво е птичето. Сойка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 06 Август 2008, 23:40:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето какво пище в Уикипедиа за сойките.

Цитат:
Храни се с жълъди, плодове, семена, пъпки, насекоми, различни безгръбначни и много рядко по-дребни гръбначни животни. През пролетта и лятото се храни с яйца и малки на по-дребни птици.



Свари му яйце и му давай жълтъка. Можв много внимателно да му предложиш вода.
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

sta7
Нов
Нов


Години: 60
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 06 Авг 2008
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 07 Август 2008, 0:10:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Доста е трудно да го храня, защото то не ме допуска до себе си. Бяга, кълве ме с всички сили и не иска да яде засега.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

goshawk
Потребител
Потребител


Години: 43
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 06 Авг 2008
Мнения: 52
Местожителство: някъде из България

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 07 Август 2008, 0:13:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, пилинцито си е почти отхвръкнала сойка /Garrulus glandarius/.
Ако, до сега не си се занимавала с такива неща като отглеждане на невръстни диви птици, по - добре се обърни към БДЗП.
Да отгледаш това пиленце в домашни условия е много, ама много трудоемка задача!
Доста хора се отказват след ден!
Прецени си правилно възможностите!
_________________
hawk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

sta7
Нов
Нов


Години: 60
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 06 Авг 2008
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 07 Август 2008, 9:01:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за напътствията, Goshawk. Смятам наистина да се обърна към БДЗП, защото нямам времето а и навярно уменията да се грижа за сойката. Ще се радвам да живее па макар и чрез помощта на други хора.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

sta7
Нов
Нов


Години: 60
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 06 Авг 2008
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 07 Август 2008, 10:07:03    Заглавие: Отговорете с цитат

От БДЗП ме посъветваха да пусна сойката на свобода на по-безопасно място близо до това където съм я намерил или да я оставя на някое по-високо дърво. Те нямали място където да се гижат за нея и казаха, че такива птици трудно свикват в затворени пространства и е още по-трудно да се хранят.

Бях оставил плодове и семки на сойката и видях, че е яла от плодовете сама.

Да я пусна ли отново ?

Вашите мнения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 07 Август 2008, 10:27:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Потърси тези http://www.greenbalkans.org/
Ако не го вземат поне ще ти дадат съвети как да се справиш!
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

goshawk
Потребител
Потребител


Години: 43
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 06 Авг 2008
Мнения: 52
Местожителство: някъде из България

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 08 Август 2008, 8:44:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж, не ти трябва да Търсиш и "Зелени Балкани"!
Най - правилното решение е да се върнеш и да оставиш сойчето, там където е намерено.
Не на земята, а на някое дърво. Щом се е хранило само, значи може да се оправя, а и родителите, ще си го намерят сами. Колко дни стана вече? През цялото това време родителите му са го търсили. Върни го и те ще си го намерят.
Ако "му е писано", ще живее, ако ли не, все пак не можем да се бъркаме безразборно в  естествения подбор!
_________________
hawk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 08 Август 2008, 17:14:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Сойчето е достатъчно пораснало и укрепнало и може да се грижи само за себе си така че се присъединявам към  мненията да се пусне там от където е хванато/ казвам хванато, а не намерено/   На вън има достатъчно насекоми а и сега зреят доста плодове които са естественната им храна по това време на годината.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

sta7
Нов
Нов


Години: 60
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 06 Авг 2008
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 09 Август 2008, 12:51:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Съжалявам, че не писах толкова време. Потърсих Зелени Балкани още на другия ден. Първо София и след като не отговориха направо центъра в Ст.Загора, защото съм живял и учил в този град и не ми беше проблем да го занеса там. Те ме увериха че това им е работата и мога спокойно да го занеса при тях. Което и направих. И добре, че направих така. Защото се оказа, че птичето няма как да се оправи само. След като го разгледа момичето там ме попира защо са отрязани предните пера на крилата му ??? Нещо което въобще не бях забелязал. Оказа се наистина, че  перата до половината и на двете му криле са орязани. Не приличаха на поразии направени от котките. Просто относително равно и чисто отрязани. Нямам идея кои и защо е направил така. Тя каза, че може би други хора са искали да го държат като домашна птица и по този начин са се опитали да не му дадат възможност да отлети. Каза също, че ще отнеме доста време докато се въстанови, защото ще трябва да отскубнат отрязаните пера през едно и да чакат да пораснат отово. После с другата част и т.н. Не е ясно според нея дали това е малко птиче или съвсем пораснала сойка. Ще се чуем скоро да ми каже дали се храни птицата, но там се възстановяваха доста други птички, така, че това наистина беше най-доброто което можех да направя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Диви птици Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети