*Генетика за начинаещи или защо не всички канарчета са жълти

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Канарчета
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

fridolina
Активен
Активен



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 103

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 13:50:39    Заглавие: *Генетика за начинаещи или защо не всички канарчета са жълти Отговорете с цитат

Генетика за начинаещи или защо не всички канарчета са жълти


Може би изпитвате досада, при спомена за уроците по генетика в часовете по биология или изобщо нямате спомен, да сте изучавали подобно нещо. Вярно е, че много от учебниците са написани или твърде сложно, или твърде скучно, което в повечето случаи е едно и също. А всъщност, всички науки са интересни. В противен случай, не би имало хора, които да се занимават с тях. Учените може и да са луди, но не са „мазохисти”.

Какво е генетиката, казано с прости думи? Наука, която обяснява, как тъй на родители с тъмни очи, се ражда синеоко бебе, без да е „от съседа”. Или защо, ако синеоки родители имат чернооко дете, то е или осиновено, или не е от този татко. Казано с научни думи, при кръстосването на два индивида, били те човеци, канарчета или грахови растения, генетиката ще ни каже, как би изглеждало и какви качества би имало тяхното поколение. И обратното. Ако искаме, да получим индивид с конкретни белези, служейки си със законите на генетиката, ще знаем какви родители да използваме.

Нека не ви плаши думата „закон”, макар че точно тя, се използва в тази наука. Законите тук са далеч по-лесни, от тези в учебниците по физика, а генетичните задачи приличат на забавна кръстословица от вестник, с решение на другата страница. Но стига повече приказки, нека пристъпим към действие!

Първо, ще трябва, да запомните няколко основни термина, които ще ни служат вярно, като в последствие ни спестяват дългите обяснения. Предполагам сте съгласни, че е много удобно, да се използват термини. Например, думата „карбуратор”, ни спестява всеки път обяснения от сорта: „а бе оная джаджа на двигателя, дето образува горивната смес”.

И така, ето я първата порция термини: ген, алел, доминантен и рецесивен.

ГЕН – „най-малката наследствена единица, която представлява определена последователност от нуклеотиди в молекулата на ДНК, необходима за кодиране на едно биологично активно вещество”. Стоп! Стоп! Стоп! Това определение, взето от учебник за десети клас, ще откаже всеки, издържал да чете до тук. Ще се опитам, да обясня този тъй важен термин, по друг начин. Представете си, че от вас се иска, да направите много сложна машина. Освен инструментите и материалите, какво друго ви е необходимо? – книжка с инструкции „Как се прави това”. Всеки жив организъм, в действителност, е една много сложна биологична машина, а гените са отделните думи в книжката с инструкции за изграждането и. Удивително е, че всеки индивид започва съществуването си от една единствена клетка, в ядрото на която, чрез гените е записано, дали ще има пера или козина, дали ще плува или ще лети, как се плете паяжина или как се вие гнездо... За всеки конкретен белег на индивида (цвят на очите, височина и т.н.) организмите имат по два гена – един от таткото и един от майката. Двата гена в тази двойка се наричат АЛЕЛИ. Ще ги срещнете в генетичната литература като двойка алели или алелна двойка. И така, алелът от мама казва: „очите на детето ще са сини!”, а алелът от татко: „нее – черни ще са!”. Какво очаквате да се случи – бой? Иискаме кръв! Иискаме кръв! Не сте далеч от истината. Двата алела, както се казва в научната литература, „си взаимодействат” и по-силният надделява. В действителност, си взаимодействат веществата, изработени под тяхна команда, но за да опростим обясненията, ще приемем, че самите алели взаимодействат помежду си. По-силният алел се нарича ДОМИНАНТЕН от латински език „доминанс” – господстващ, а по-слабият – РЕЦЕСИВЕН, „рецесус” лат. – отстъпване. Пример за такова алелно взаимодействие е короната при глостера. Алелът който нарежда, да има качулка е доминантен, а този който казва да няма, е рецесивен. Ако глостерчето има двата различни алела, като резултат ще има корона.

Предполагам можете, да се досетите какво ще стане, ако птицата има два рецесивни алела. Тогава рецесивният фактор, в нашия пример – „без корона” , ще може да се изяви. Нещо като мъж под чехъл, когато я няма жената. Ще забележите, че в птичарската генетика, вместо алел или белег с използва думата ФАКТОР – фактор корона, фактор кафяв меланин, фактор опал. Не се притеснявайте, канар с фактор фео, е същото като канар с белег/алел фео или просто фео канар.

Последен термин за днес е думата ИНТЕРМЕДИЕРЕН. Въпреки, че е доста дълга, значението и е много просто. Тя означава, че нито един от двата алела, не може да надделее и като резултат от взаимодействието им, се получава нещо междинно. Интермедиерно е взаимодействието между алелите за червено и жълто оцветяване. Такива канарчета са с оранжев цвят.

Поздравления! Преминахте на следващо ниво. Там ще се запознаете с термините: хомозиготен, хетерозиготен и каквито още се сетя да опиша.

Благодаря ви, за отделеното време!


Автор: Елена Капинчева-Колева
Източник: canaryfanclub.dir.bg

Точкова система с награди: 3 точки!


Последната промяна е направена от fridolina на 04 Ноември 2007, 11:25:59; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 13:50:39    Заглавие: Реклама

Върнете се в началото

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 14:02:45    Заглавие: Re: Генетика за начинаещи или защо не всички канарчета са жъ Отговорете с цитат

статията ти е чудесна и много полезна! чакаме продължение! Притеснява ме факта, че канарчетата ми линеят доста продължително и до късно (все още) тази година, при теб как е?
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 14:05:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Гащите на моите канарчета са пълни с перушина - значи ли, че още линеят?
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 14:11:27    Заглавие: Отговорете с цитат

misho написа:
Гащите на моите канарчета са пълни с перушина - значи ли, че още линеят?

да, значи. и при мен е същото, успокоява ме малко факта че и с твоите е така
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

fridolina
Активен
Активен



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 103

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 14:18:25    Заглавие: Re: Генетика за начинаещи или защо не всички канарчета са жъ Отговорете с цитат

bubulina написа:
статията ти е чудесна и много полезна! чакаме продължение! Притеснява ме факта, че канарчетата ми линеят доста продължително и до късно (все още) тази година, при теб как е?

Благодаря за оценката! Ще се постарая и продължението да е полезно и не много досадно за четене.
Тази година и при мен линяха по-дълго - до средата на миналия месец, а миналата година приключиха още септември. За същия проблем прочетох и в един руски форум. Изглежда е глобално.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

michondi64
Потребител
Потребител



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 46

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 18:58:58    Заглавие: Генетика за начинаещи или защо не всички Отговорете с цитат

Благодаря за статията!Много е интересна,надявам се да има продължение Колкото до линеенето на канарите и при моите продължи доста дулго.Но мисля,че това не е сериозна причина за тревоги
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 19:56:53    Заглавие: Отговорете с цитат


fridolina к

ъде беше когато учех по генетика? Мисля че щеше да ми спестиш много нерви. Smile))))
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

vanko1
Активен
Активен



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 23 Окт 2007
Мнения: 91

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Ноември 2007, 20:01:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Статията ти е много полезна и интересна!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

todpetrov
Редовен
Редовен


Години: 40
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 01 Фев 2008
Мнения: 242
Местожителство: Добрич

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 05 Февруари 2008, 2:01:14    Заглавие: Браво, Браво, Браво Отговорете с цитат

Мой те до края на Декември Sad но бяха доста болни края на септември но успях да ги въна в час и сега да не казвам голяма дума са 6+.
Да и аз бях много притеснен но нямаше как само си викам да не стане хронично ,че ужас но се размина за сега, а и ако ползвате готови смески много добре ги проверявайте.
Така в началото гледам по пазарите хората пробват как са на вкус и ми бе смешно но сега не ми е от както на марка с име ми попадна мухлясало зърно вече проверявам как е на вкус.
Та тя фирмата може да не е виновна но не се знае къде и колко е стояла в зоомагазина Sad та се оказа ,че докато ме нямаше в нас майка ми е купела от това зърно и така бе доста влошено здравето на канарите ми .
А генетиката е много важна няма спор в товя, без нея незнам какво би станало в отглежнането на домашни животни Wink
Аз свалих много статий но са на Английски ,а АЗ него чувам много и леко съм в застой да си кажа .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Канарчета Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети