Моля помогнете-Намерих малко врабче
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Други птици : Диви птици
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

rossy_girl
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 25 Юни 2009
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 0:57:28    Заглавие: Моля помогнете-Намерих малко врабче Отговорете с цитат

Здравейте,
днес намерих малко врабче пред блока.Има малка раничка на главата но не изглежда да е сериозна(поне така мисля).Големия проблем е че,идея си нямам с какво да го храня и дали да му дам вода.Като пиле в калчища съм а и нямам свободно време (по цял ден съм на работа), а то едва ли че издържи гладно толкова време...Иначе изглежда е още бебе понеже има жълто около устата и по крачетата и части от коремчето още няма оперение.Много ви моля да ми съдействате за мъника,че ако изкара ноща ще ми е жал ако го уморя от глад или жажда.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 0:57:28    Заглавие: Реклама

Моите сметки | Ток, вода, парно, телефон, осигуровки, данъци
Върнете се в началото

Aragoen
Нов
Нов


Години: 33

Offline
Регистриран на: 01 Ное 2008
Мнения: 9

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 3:10:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Трябва ми снимка да видя колко е голямо птичето за да знам с какво да го храниш. Вода му давай с спринцовка директно в устата отваряш я широко и гледаш да не вкараш водата в трахеята защото може да го удавиш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

rossy_girl
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 25 Юни 2009
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 12:41:02    Заглавие: Отговорете с цитат


http://195.149.248.189:8080/2009-06-25/d1b08e7e0c59386117c8f931009cdfba

Това е снимка на птичето.Днес определено изглежда по-живо,може би се е отърсило от стреса.Сутринта го преместих на терасата и чирика с пълно гърло(май се надява мама и тати да дойдат).Но пък за късмет изгони всичи други врабци.Дадох му с голяма мъка малко мокър хляб с пинсета че да не го удавя както каза ти с спринцовката и то замлъкна.Та сега се чудя как да го гледам това пиле.На работа утре ще ме убият като ме видят с кашона под ръка,но няма на кого да го оставя.
<A>Aragoen-благодаря за съвета.Надявам се да получа още такива защото наистина не съм сигурна за менюто на малките врабчета.


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Aragoen
Нов
Нов


Години: 33

Offline
Регистриран на: 01 Ное 2008
Мнения: 9

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 13:53:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Като го гледам може и само да почне да кълве остави му трохичките и виж дали ще кълве само ако не ще се наложи пак да го храниш на рака.  Успех
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 17:49:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Миналата годинаха гледах лястовиче бебе. Давах му твърдисварен жълтък разбит с вода директно в човката. Давах и водичка междухраненията понеже беше доста горещо. Следи пилето дали се изхожда редовно и дали е нормално ако-то. Храни го на всеки два часа (първите няколко пъти го тъпчи на сила после дамо си отваря устата).Може да му оставиш малко натрошен жълтък и трохи да видиш дали няма да опитва само. Давай му и бели и земни червеи от ловно-рибарски магазин. Но преди да дадеш червея му махни ципата да остане само месестата част. Четох някъде че червея трябвало да престои малко в човешка слюнка, но аз лично не съм го пробвала.



ПП. Неможеш ли да помолиш някой да е ''бавачка'' докато си на работа?
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

rossy_girl
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 25 Юни 2009
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 19:16:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Още веднъж благодаря на всички за бързите отговори.Врабчето се храни добре-на всеки час пищи като заклано за храна.Давам му жълтък със смлени семена микс(прочетох че майките им давали смлени семена) и с една пипета водичка.Храни се единствено ако му подсвирквам иначе не отваря уста.Утре искам не искам ще го взема с мен на работа защото никой не пожела да се грижи за него...За червеите и буболечките като цяло ще мога да му ги осигуря чак в събота понеже сега няма къде да търся магазин за рибарски истории-надявам се дотогава да не ме замерва със жълтъка.Акото му е жълтеникаво-зелено обвито в бяла ципа и съм сигурна че се изхожда често,понеже след всяко хранене ми ака в ръцете.Така че искам не искам станах врабчова мама и се надявам че ще успея да го отгледам.А някой да знае след колко време ще полети или поне ще почне да се храни само? Видях че се мъчи да хвърчи,но за храната не сме се разбрали още.За сега май приключих с въпросите.Ще ви информирам за състоянието му и ви благодаря за отделеното внимание.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 19:25:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Акото е страхотно, ако мога така да се изразя Smile.
Птиците имат диария при която се образува запушалка на дупето. И се получава черва пълни с фекалии които немогат да излязат. Забележиш ли , че не ака колкото преди веднага му провери дупето и ако има проблем го почисти с памуче напоено с вода. Моето лястовиче така умря Sad. Относно разлитането и псукането нямам голям опит, но предполагам трябва да се сложи в клетка и постепенно да се разлита.
Пожелавам ти късмет и успешен полет на пилето.
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Aragoen
Нов
Нов


Години: 33

Offline
Регистриран на: 01 Ное 2008
Мнения: 9

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 25 Юни 2009, 23:55:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Хубаво е да плюеш в сместа получена от червеите това дава на пилето нужните ензими обаче плюнката трябва да е на човек който нито пие кафе нито пуши. Жълтъка не е добра идея защото спича и става твърд което не е хубаво защото може да запечати човката на пиленцето. Това за диарията е добър съвет. Успех!!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 27 Юни 2009, 10:49:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Запечатването на човката не би трябвало да е проблем ако жълтъка се разреди в малко вода непосредствено преди даването! Също така небива да се дава насила. Аз все си мислех че е гладно но после схванах кога да спирам да му давам жълтък . След приклюване на храненето не би трябвало да има нищо в човката!!!!
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

rossy_girl
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 25 Юни 2009
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 27 Юни 2009, 15:38:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Днес купих бели червеи и да ви кажа не мисля да ги топя в слюнки или там както казвате.Просто ги убивам предварително и то ги яде с голямо удоволствие.Жълтъка го смесих със смлените семенца и малко вода и му го давам направо със спринцовка,че така не го изплюва. А иначе ми се струва че му допадна живота у дома и на работа..вчера цял ден крещя на работното ми място и силно се притесних да не би клиентите да повикат някой от ХЕИ..Надявам се скоро да започне да се храни самостоятелно и да го оставям самичко у дома.Много ви бладодаря за съветите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

rossy_girl
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 25 Юни 2009
Мнения: 6

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Юли 2009, 17:27:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте отново,
За мое огромно съжаление птичето днес умря,въпреки подобрението му през седмицата.Преместих го в голяма клетка понеже почна да лети по-добре,и тъй като вече летеше вчера не можах да го взема на работа и го оставих под "вещите" ръце на моя близка.Но след като се прибрах снощи видях че се е запекло и поне 3-4 пъти му промивах дупето с намокрен памук.Днес сутринта когато не се събудих от чирикането му в 6:30 веднага се досетих че нещо не е наред.Така се надявах да оцелее,но уви...Благодаря ви все пак за ценните съвети,но искрено се надявам да не се наложи отново да гледам такова малко и крехко същество като това пиленце.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Aragoen
Нов
Нов


Години: 33

Offline
Регистриран на: 01 Ное 2008
Мнения: 9

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 26 Юли 2009, 0:55:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Модератор jo : Заяжданията и обидите в този форум не се толерират. Всички мнения които не са свързани с темата ще бъдат изтрити!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bat_svil
Нов
Нов


Години: 51
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 28 Май 2010
Мнения: 4
Местожителство: Горна Оряховица

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 28 Май 2010, 15:39:33    Заглавие: гладно врабче Отговорете с цитат

Здравейте,
От вчера ми се наложи да се грижа за този звяр Smile
Постоянно е гладен и нямам проблем с храненето!
Изобщо нямамах идея, какво трябва да правя. Не че сега имам, но поне разбрах къде му е трахеята и внимавам (оставям го да гълта по-дълбоко хартиената пинсета и пипетата) с храната и водата.
Искам да уточня, че ако имах избор нямаше да се занимавам но се оказа, че за сега аз и жена ми сме единствения му шанс.

Сега имам няколко въпроса и ще се радвам на всякакви съвети!
Предвярително благодаря!


Има ли някой който има желание и мисли, че ще се справи с отглеждането му? Давам му го веднага! От Горна Оряховица съм.

Ако на първия въпрос нямам положителен отговор тогава:
Колко вода и колко храна на ден трябва да поема?
Няколко дни мога да му давам всеки път като зяпа но след 3 дни ще мога да се занимавам с него само сутрин до 8ч. и чак вечерта след 17.30ч. Такъв период от време проблем ли е?

Ето снимка и отивам да го видя, че пак се разцърка диването Smile сигурно защото не е яло от 2 часа Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

bat_svil
Нов
Нов


Години: 51
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 28 Май 2010
Мнения: 4
Местожителство: Горна Оряховица

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 28 Май 2010, 16:24:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Забравих да напиша:
Днес ходих в един зоо-магазин. Човека там каза, че не може да ми помогне много за врабчето но мо каза, че дава каша от тв. сварено яйце (заедно с черупката), бисквита, овесени ядки и др. на някакви малки птички в магазина (извинявам се но не ги познавам). А те хранели малките си с тази каша.
Дали е удачно да храня и врабчето с такава каша?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

Mieze
Активен
Активен



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 10 Мар 2010
Мнения: 142

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 28 Май 2010, 21:38:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Врабчетата са зърноядни птици , мисля , ако му разкиснеш някакви семена ще е най-добре ( без обвивката ) . Аз гледам тук при мен как дивите врабчета кацват нахално при хранана на патиците ( жито и счукана царевица ) и директно си хранят мъниците . Това , за черупката на яйцата е малко притеснително , защото може да се нарани на острите ръбове . Ако малкото през деня не бъде хранено то ще умре - големият интервал от 9 часа и половина няма да го издържи без храна . Ако можеш го вземи с теб на работа - много хора се възхищават от такива мъници и не правят проблеми . Или пък жена ти може да го поеме през останалото време ?  

И въпреки това не забравяй , че може да го загубиш . . .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bat_svil
Нов
Нов


Години: 51
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 28 Май 2010
Мнения: 4
Местожителство: Горна Оряховица

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 29 Май 2010, 11:59:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Свързах се със "СПАСИТЕЛЕН ЦЕНТЪР ЗА ДИВИ ЖИВОТНИ". Сега остава да се справя с препоръките.

Казаха ми, че нарязани бели червеи през 2 - 3 часа и по няколко капки вода на всяко хранене е напълно достатъчно. Препоръчаха ми и комбинирани витамини от ветиринарна аптека.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 29 Май 2010, 21:17:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Едва ли са ти казали да му даваш нарязани бели червеи. Ако все пак това е така , забрави за препоръките им. Врабчето е зърноядна птица но както повечето  такива и то изхранва малките си пиленца с насекоми. Логично- протеинът който се намира в тях дава гаранция за бързото им  израствнане и възможно най- краткият престой в гнездото където там птиците са най уязвими. Както и да е . Няма да се впускам в подробности. Белият червей се храни с мъртва органична материя и буквално е пълен с милиони бактерии. Стомахът на малкото врабче не е пригодено за тази храна. Между месоядната хиена и месоядният гепард има съществена разлика наречена специфична  микрофлора на стомашночревният тракт. Предполагам че на вместо бели червеи са ти препоръчали  бръшнени червеи (това е най разпространената храна за насекомоядни птици) Ако е така отново не ги слушай , защото този вид червеи имат доста здрава и дебела хитинова обвивка. Тя ще натовари храносмилателната система на младата птица и отново ще  има риск за нейното здраве. Трябва да знаеш ,че тези два вида ларви (червеи) не са естественна храна за нито една насекомоядна птица и се използват само в домашни условия и то в определени случаи като заместител на естественното меню. Настъргано твърдо сварено яйце(може и с белтъка) с добавено към него натрошена бисквита и малко настърган морков или ябълка, което ще даде нужната влажност е съвсем достъпно и достатъчно за да отхраним  малко врабче.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bat_svil
Нов
Нов


Години: 51
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 28 Май 2010
Мнения: 4
Местожителство: Горна Оряховица

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 29 Май 2010, 22:28:01    Заглавие: Отговорете с цитат

nightingale написа:
Едва ли са ти казали да му даваш нарязани бели червеи.



Точно това ми казаха! На 37 години съм и вярвай ми, не се отнасям към проблема повърхностно и помня всичко от 10 минутния разговор с жената от спасителния център.

Ако си сигурен за това, което казваш и говориш от опит още утре сменям менюто на врабчето. Най-малкото, което искам е да си правя експерименти с птичето.
Ако решиш да ми отговориш, би ли ми казал и колко вода да му давам.

Благодаря за ангажираността!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 29 Май 2010, 23:30:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Организмът им е така устроен ,че те извличат водата от храната. Никога няма да видиш врабче което да дава вода на малките си. Ако му даваш плодове от череша ,ябълка или др. проблема е решен,. Ако ли не , можеш да му даваш  със спринцовка по няколко капки но обезателно преди хранене. Ако го направиш след това ,то просто няма да си отвори човката.  Не е желателно тя да се отваря на сила. В повечето случаи това води до реакция ,при която птицата изпитва страх при появата на хранещият. Някъде по нагоре прочетох, че се препоръчва да се внимата тъй като  имало опасност водата да влезе в трахеята на птицата. Явно това е писано от човек който не познава анатомията на тези животни. Желая на врабеца и на теб успех.  И  помни- никакви бели червеи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

JKS
Нов
Нов


Години: 49

Offline
Регистриран на: 04 Юли 2010
Мнения: 1

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 04 Юли 2010, 11:08:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Днес и аз намерих врабче на същата видима възраст.
Няма вариант да го върна в гнездото няма и шанс да го оставя - няма никакъв шанс да оцелее
Разбрах че трябва да е на топло и тъмно и тази част съм я осигурил
Не изглежда зле няма видими рани но и няма желание да се храни
Вода пие с удоволствие но нито трошички нито плодове не иска да яде
От една страна не искам да го насилвам от друга ми е ясно че ако не яде няколко часа ще умре а то не проявява инициатива
Когато му поднасям вода в капачка само си отваря устата а когато му поднасям храна с пинсета се дърпа и си държи човката затворена

На този лаптоп нямам запетайка а и точката е проблемна но се надявам да проявите разбиране.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Диви птици Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети