Жако (Psittacus erithacus)

 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    ????? Форуми : Папагали : Видове
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Октомври 2007, 17:17:01    Заглавие: Жако (Psittacus erithacus) Отговорете с цитат


Към семейството на Жакото спадат следните видове:
Psittacus erithacus erithacus (Congo African Grey-CAG)
Psittacus erithacus timneh (Timneh African Grey-TAG)
Psittacus erithacus princeps (Madagascar)

Комбинацията от интелигентност и красота, правят Жакото една, от най-популярните и обичани птици, отглеждани в плен.  Psittacus erithacus erithacus (Конго) е най-познатия вид, а Psittacus erithacus princeps (Мадагаскар) най-малко познатия. По принцип, Жакото е сиво на цвят с яркочервена опашка. Обичайно, те са срамежливи и резервирани птици. С внимателно и предпазливо отношение, можете да накарате вашето Жако да се отпусне, да ви се довери и да се превърне в нежен и любящ домашен любимец.  Тук е мястото да споменем, че Жакото е първенец в имитирането на човешки звуци и не само те, то с лекота се научава да подражава и на заобикалящите го звуци на околната му среда. В „Кой Кой е” на Жакото, дължимото трябва да отдадем на изключително популярните Прудъл и Алекс (последния скоро почина на 32 години, предполага се от естествена смърт). Прудъл фигурира в Рекордите на Гинес с 800 научени думи, до като Алекс е бил просто когнитивен гений- той можеше да говори, брои и ....да чете малко! Алекс живееше в лабораторията на Ирене Пепербърг в Университета на Аризона, където тя е правила своите експерименти в последните две десетилетия. С достатъчно обучение, търпение и стимулиране, жакото започва да говори след първата си година. Дори ако вашата птица се научи да изговаря съвсем малко думи и звуци, вие със сигурност ще се радвате на един удивителен и прекрасен домашен люБимец.

1. Семейство: Psittacus
2. Местообитание: Низините и горите на Централна Африка, Гвинея, Кения и Танзания
3. Размери: Congo African Grey-от 30-35,5см, Timneh African Grеу- от 23 до 28см
4. Оцветяване: Най-често сив, с бяло около очите и няколко червени пера по опашката.
5. Хранене: 65-80% качествена гранулирана храна и зърно, 15-30% зеленчуци (зеленина, грах, царевични зърна-върху кочан и др.)и 5% плодове и ядки.Не давайте авокадо и развалени плодове. Най-важното, което трябва да знаете, че Жакото е изключително зависимо от Калция и Витамин А, така че  необходимо да му осигурите такава диета, като му осигурявате бадеми, малки парченца сирене, броколи и др.

6. Размер на клетката: Минимум 75смВ х  75смД х 75смШ
7. Специфика: Небоходимо е от време на време да се подрязват крилата, ноктите и човката.
8. Социализация/Общуване: Срамежливи и недоверчиви, особено в присъствието на непознати. Обичайно се привързват към един човек, този, който се грижи пряко за тях.
9. Звуци: Най-добрата имитация на звуци и човешка реч от всички папагали
10. Характеристика: Изключително интелигентни. Изискват голямо внимание, психическа стимулация и контакти със стопанина си.

11. Продължителност на живота: 50-70+ години
12. Зрелост: 3-5 години
13. Гнездене в дивата природа: Дупки в дърветата и скалите
14. Размножителен сезон: В зависимост от местообитанието –лятото от Юли до Септември или през сухия сезон от Ноември до Февруари. Женската снася от 3-5 яйца, които мъти около 30дни. През това време, мъжкия я храни, а когато малките се излюпят, той обикновено изхранва цялото семейство.
15. Пол: Определя се чрез ДНК тест или ендоскопия.

Превод: bubulina
Източник: http://www.peteducation.com/

Точкова система с награди: 3 точки!
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Октомври 2007, 17:17:01    Заглавие: Реклама

Моите сметки | Ток, вода, парно, телефон, осигуровки, данъци
Върнете се в началото

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Октомври 2007, 19:37:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Наистина са страшно интелигентни птици, дори и докато са малки (като навършат 2 - 3 месеца, започват да се държат като "възрастни" птици). Казват, че имат интелект на 4 годишно дете, и с всеки изминат ден се убеждавам в това.

Бонус информация:


Сив папагал – Жако


Латинско наименование: Psittacus erithacus
Разпространение: Жакотообитава торпическите гори на Гвинея, Либерия, Конго и Ангола. Този видима 3 подвида според местообитанието си. Psittacus erithacus erithacusобитава южните части на ареала, има светло сива окраска на тялото ияркочервена опашка. Psittacus erithacus timneh обитава северните части,има тъмносивокафеникаво оперение, ръждивочервена опашка и жълтосивагорна получовка. Този подвид е най дребният. Третият подвид Psitacuserithacus princeps обитава остров Принсипи в Гвинейския залив. Иматъмносиво оперение и яркочервена опашка. Големината на птиците е 33-36см.
Определянето на пола при жакото е много сложно, като най-сигурнияметод е ендоскопията, приложима само в медицински условия. Говорилнитеспособности на всички жака са еднакви. Те се считат за едни отнай-дбрите имитатори сред папагалите. В домашни условия някои птицидоживяват до 80-100 години. Създават много тесни връзки със своитесобственици или с член от семейството. Помнят много и не забравятлошото отношение към тях. Не понасят ниски температури и е добре да сеотглеждат на температура повече от 15 градуса.
Размножаване: Случаите наразмножаване в домашни условия на жака не са вече рядкост, но това есложен процес поради трудното сформиране на двойка. Дали е станало сепознава по държането на птиците заедно, по храненето на женската отмъжкия и по взаимното им пощене. Успешно размножаващи се чифтовегнездят както в стайни волиери, така и в клетки с размери 150100/80 см.За гнездене се използват сандъчета с раазмери 30/30/60 см., с диаметър11-12 см. Женската снася през интервал от 2 дни, 3-4 до 5 яйца, коитомъти 28-30 дни. Младите растат бавно и остават в гнездото 10 седмици.След излизането им се хранят близо месец от родителите си. Добиватполова зрялост на 4,5-5-годишна възраст. Ирисът на младите птици отначало е сив и постепенно пожълтява и на четири – годишна възраст ставасламеножълт.

Статията е написана от Галин Ганев.

Ето още снимки:




Жако Албино Smile


_________________




Последната промяна е направена от Entel на 15 Януари 2008, 20:12:19; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 15 Октомври 2007, 14:16:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Entel Можеш ли да сложиш снимки и на вашите птици?
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 15 Октомври 2007, 14:24:50    Заглавие: Отговорете с цитат

jo написа:
Entel Можеш ли да сложиш снимки и на вашите птици?


Ето:






_________________


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 16 Октомври 2007, 18:06:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Невероятни сладури са!Надявам се да са при добри собсвенициSmile))
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 16 Октомври 2007, 18:28:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси! Да определено са при добри собственици.
_________________


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 16 Октомври 2007, 20:35:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Entel написа:
Мерси! Да определено са при добри собственици.

НЕВЕРОЯТНИ СА! а като гледам, определено са при много добри собственици. Ти ги продаваш нали? мисля че знам и приблизителна цена, може да си купя един другата година, нали ги размножаваш непрекъснато?
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 16 Октомври 2007, 21:24:45    Заглавие: Отговорете с цитат

"непрекъснато" не е най - точно казано, защото двойките трябва да си почиват. Тази година извадихме 6 пиленца, като 5-те вече са продадени, а 6-тото е капарирано и в момента се отхранва при нас Smile
Цената е 1500 - 1600лв, зависи на каква възраст се вземе пиленцето.

П.П. Ако решиш да си купуваш, само кажи когато имаме пиленца, за да може да си избереш.
_________________


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

Veronika
Активен
Активен




Offline
Регистриран на: 23 Сеп 2007
Мнения: 81
Местожителство: Варна

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 14:17:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Тази цена не е висока а дори ниска. Аз купувам за втори път хранено от ръка жако /защото първото ми се отрови/ и двата пъти цената беше 2500.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

atanas
Активен
Активен


Години: 31

Offline
Регистриран на: 09 Окт 2007
Мнения: 110

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 14:24:27    Заглавие: Отговорете с цитат

2500 оле майко тези продавачи са исперкали просто ужас  Shocked  Shocked  Shocked
_________________
Едно кралско жако - Додо Smile
И едни валнисти папагалчета - Кики и Коко
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 15:01:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Има продавачи които слагат направо нереалистични цени, и хората, които не са запознати с нормалните цени на пазара понякога се подлъгват и купуват доста по - скъпо дадена птица. Впрочем Veronika ти от къде си закупи папагалите?
_________________


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

Veronika
Активен
Активен




Offline
Регистриран на: 23 Сеп 2007
Мнения: 81
Местожителство: Варна

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 16:13:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще го запазя за себе си, а и аз не се оплаквам от цената щом съм отишла втори път да купя от там. А и ако има значение при внесени от чужбина ръчно отгледани папагали , може би това вдига цената. Исках само да споделя, че на който му се струва 1000-1500 лв. скъпо при Ентел, да си помисли пак добре, защото при Ентел поне е сигурно че ще вземе добър папагал хранен от ръка, което си е почти невъзможно да се намери в зоомагазин.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 16:55:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Veronika написа:
Ще го запазя за себе си, а и аз не се оплаквам от цената щом съм отишла втори път да купя от там. А и ако има значение при внесени от чужбина ръчно отгледани папагали , може би това вдига цената. Исках само да споделя, че на който му се струва 1000-1500 лв. скъпо при Ентел, да си помисли пак добре, защото при Ентел поне е сигурно че ще вземе добър папагал хранен от ръка, което си е почти невъзможно да се намери в зоомагазин.

на Ентел цената му е добра (и на папагалите му също Very Happy ), никой и не твърди обратното, той ги захранва ръчно, а освен това ги снабдява с всички необходими документи. аз мисля догодина да купувам Жако, живот и здраве и мисля точно от неговите да взема.
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Veronika
Активен
Активен




Offline
Регистриран на: 23 Сеп 2007
Мнения: 81
Местожителство: Варна

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 17:13:00    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз мисля да си заява гадже за нашия при Ентел, ама още нямам идея какъв пол е нашия. Качила съм снимки в темата за пола, пък ако Ентел има желание да погледне и каже той какво мисли.Ама и аз догодина че тая година се поуморих от тва бебе и искам почивка малко.Заради него не съм мърдала повече от месец от в къщи щото от 6 часа сутрин ставам и трябва да го храня през 4 часа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 18:49:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Veronika написа:
И аз мисля да си заява гадже за нашия при Ентел, ама още нямам идея какъв пол е нашия. Качила съм снимки в темата за пола, пък ако Ентел има желание да погледне и каже той какво мисли.Ама и аз догодина че тая година се поуморих от тва бебе и искам почивка малко.Заради него не съм мърдала повече от месец от в къщи щото от 6 часа сутрин ставам и трябва да го храня през 4 часа.


Темата за пола съм я прегледал...
Пробвай да го храниш на нов режим. Ние в момента имаме едно жако на 7 седмици и го храним по тази програма:
7:30, 12:30, 17:30, 10:30 също вече давай белен слънчоглед, може овесени ядки и плодове и заленчуци (за да свиква с вкуса им).
_________________


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

Veronika
Активен
Активен




Offline
Регистриран на: 23 Сеп 2007
Мнения: 81
Местожителство: Варна

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 19:03:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Супер.  Wink Добре че те има че без тебе щях да имам вече мъртъв папагал сигурно и тука пред всички искам да изкажа благодарността си към тебе защото доста пъти вече ми помагаш и със съвети през Скайп.   Ще започна с каквото ми казваш, предполагам плодовете ще са ябълки и банани, а зеленчуци-моркови.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Октомври 2007, 21:12:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Плодове може да даваш всякакви - ябълки, банани, цитроси (без лимон). От зеленчуците може да даваш моркиви и зеле; краставици избягвай да даваш защото вече не им е времето и тези, които се продават са бъкани с торове и вредни вещества. Не прекалявай с количествата и гледай винаги да са чисти и на по - дребни парченца. Също така, ако още не се е научило да пие вода от поилка (купичка) може да му даваш със спринцовка или с лъжичка.
_________________


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    ????? Форуми : Видове Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети