Малка врана - много моля за съвети
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Други птици : Диви птици
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 23 Юни 2008, 18:05:26    Заглавие: Малка врана - много моля за съвети Отговорете с цитат

В двора имаме дървета и врани. Падна им вранчето
Лошото е, че имаме много кучета. Прибрах го за през нощта вчера. Днес го оставих в една клетка на двора - голяма е - висока 2 м, големина 3/4 м. Махнах й покрива, като се надявах, че така кучетата няма да могат да закачат вранчето, а родителите ще идват да го хранят.
Ама йок. То не може още да прелети през оградата, а те седят горе на дърветата и само бдят над него. Вдигат адски шум, като отида при него, само дето  не ме кълват по главата. Ама като е само не виждам да ходят при него да го хранят.
Иначе то май е големичко вече, но явно още не може да лети. Само маха с крила.
Вчера вечерта го нагуших с пастет Апетит и накиснати гранули-котешки, преди малко още веднъж. Като го гледах от далече ми се стори, че кълве нещо по земата, та му оставих жито и  накиснати гранули.
И сега 100 въпроса:
-дали може да се храни само, като не мога да го гледам постоянно - клетката ми е далече и не виждам добре какво става. Има много мишки и като съм оставила храната - това,ч е изчезва, не е гаранция, че то я яде.

-пастет Апетит и наксинати гранули добре ли е за него? По колко пъти да го храня? То е доса агресивно - хапе и дращи, докато крещи успявам да му натъпча гърлото. Добре, ама по колко?

-има ли нужда от вода?

- За колко време се научават да летят?

И изобщо - какво да го правя?


Помощ?


п.п. Ако помага за определяне на възрастта - около (или по-точно от основата на човката се подават) едни розови работи...хм, нямам идея как се наричат.

Враната е сива врана.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 23 Юни 2008, 18:05:26    Заглавие: Реклама

Моите сметки | Ток, вода, парно, телефон, осигуровки, данъци
Върнете се в началото

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 23 Юни 2008, 21:19:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Разбрах, че не ядяли зърно - преди часове му оставих кучешка консерва - "месо" на малки парченца - не го е пипнал. Може би не е гладен, защото го "гуших"?
Утре ще го оставя малко гладен, ако не пипне храната ще го храня на сила.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

denkata_2808
Потребител
Потребител


Години: 29
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 10 Апр 2008
Мнения: 68
Местожителство: pleven

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 23 Юни 2008, 22:58:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Можеш ли по някакъв начин да го върнеш в гнездото?Не мисля че е добре да яде кучешка храна
_________________
Имам две вълнити папагалчета едното зелено-Поли(мъжко) на 4 години и дрогото е светло синьо-Дейзи(женско) на 2 години и едно мини заиче няма годинка казвасе Пухи черно и бяло е
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 23 Юни 2008, 23:01:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Не виждам гнездото, оглеждах се - дърветата са много и доста високи.
А мислех - и да го върна, явно сега се учи да лети, ако падне отново може да не му се размине от към кучета следващия път...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юни 2008, 13:33:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Това което намерих за сивата врана е само от Уикипедиа.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Corvus_cornix
Направи ми впечатление , че
Цитат:

И двамата родители хранят малките с животинска храна, като това продължава още дълго време след като са напуснали гнездото.


Ще се поразровя още малко, дано открия нещо което да ти помогне.



Докато търсех информация за лястовичето намерих този сайт.
http://www.csub.edu/FACT/baby_bird_care.htm#JAY,%20MAGPIE,%20CROW,%20RAVEN,%20CLARKS%20NUTCRACKER,%20STARLING

Има хубава информация.Ако те затруднява езика ще ти преведа основното за вранчетата.
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юни 2008, 16:39:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Jo, благодаря ти.
Значи от това, което пишеш става ясно, че трябва да го храня. Това е важна информация. То един път да литне и да се качи самО на дърво (без да пада повече) те ще си го гледат и хранят. Явно сега ги е страх да слизат на земата.
Днес подскача малко по-нависоко.
Дано оцелее и да литне скоро.
От сайта, който си дала - м да, трудно ми е да чета. Ако видиш нещо, което може да помогне в този случай - свиркай.
"Животинска храна" - значи мисля, че гранулите и пастета са общо взето добър заместител.
Благодаря ти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юни 2008, 16:53:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Горе-долу това пише за храненето: Най-вече храна от насекоми. Диата с брашнен червей,  стафиди, парчета нецитросови плодове , може да се дават слънчогледово семе, фъстъци без обелките, може и парчета или части от плъхове, мишки.
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юни 2008, 17:08:11    Заглавие: Отговорете с цитат


Само чуйте колко са страховити родителите, чак ми разтревожиха петела
А това в далечината, ниско до земята, което размахва крила, е малкото в клетката.
(не стреляйте по оператора - толкова му може телефона)




Модератот Jo: Оправих линка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юни 2008, 17:11:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма ми опрцията за редакация на пост

Код:
http://www.youtube.com/watch?v=z2AAb_1Mhow
(и не разбрах как да дам друго яче линк)

Мерси за уточнението за храната, май може тогава и пилешко, щото да ловя плъхове и да ги кълцам май не ми харесва... '

Админ: Бутона edit го нямаше няколко часа по моя грешка, но сега трябва да е наред!


п.п. Благодаря за поправката на линка и уточнението за Едит.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юни 2008, 21:45:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Варено месо е най подходящо за него,но тей като ти няма да имаш възможност да си постоянно с него и да го храниш измисли някакъв вариант  да направиш  кафез през който  родителите му да го хранят а ти само да го дохранваш ако има нужда.Даже може да го качиш накъде по нависоко в короната на някое дърво.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юни 2008, 22:02:19    Заглавие: Отговорете с цитат

То сега е в един вид кафез, но голям. Кучешка клетка - някъде 3/4 метра. Идеята ми беше именно да влизат да го хранят (махнала съм покрива), ама не смеят.
Ако го сложа в кафез - как ще го хранят? А и няма да може да си тренира крилата и а се учи да лети. Днес цял ден прави скоци в клектата, с размахани крила - готви се.
Четох, че би трябвало да имат повече от едно гардже. А и когато кучетата отиват към горната част на двора пак вдигат голяма врява. Предполагам, че в гнездото има още вранчета. Утре мъж ми ще се кекери по дърветата, да намерим гнезодото. Ако вътре има други - ще го оставим и него там, пък да видим. Аз ще следя, а родителите веднага почват да крякат, като има някаква опасност. та ще отделя няколко часа в наблюдение след като го качим в гнездото, да видим, дали ще остане там глупачето.

Преди малко родителите се разкрещяха неистово над клетката. Отидох да видя - котка. Изгоних я и го затворих. В клетката има кучешка къща, та спи там залостено през нощта.
Та направихме тендем вече - те бдят и дават сигнал, аз ходя и го спасявам от лоши котки.

Само храненето ме притеснява още. А по колко пъти на ден би трявало да яде?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Юни 2008, 22:26:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Дори и да намерите гнездото и да го сложите обратно там ,то  няма да стои. Бъди сигорна в това.Веднъж излетяло то не стои  вече в гнездото./дори и паднало/.А родителите му кръжат около него за да го приканят да излезе от та. След като разберат че не може ще започнат да го хранят. Добре си се сетила за клетка без покрив.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 26 Юни 2008, 14:27:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Вчера са забелязани на куп клони, струпани на поляната и другите две вранчета  Днес отидох да ги търся - не ги намерих, или добре се крият, или са секачили на клон, или ги е изяла котка (съмнявам се и двете на веднъж).Пуснах малкия затворник на поляната под същите дървета, прибрахмекучетата за сега. Той щрапа по ливадата и вика родителите, а те кръжатнад него.
По-късно ще видя как са нещата, но като се приближаизчезва яко дим - крие се много добре. Та май ще го оставя така. Щомтова им е част от процеса на порастване и са се изтъпанили и трите наполяната - толкоз. Който оцелее - оцелее. Но ще ги държа под око всепак, да видим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Мария
Разбира ги нещата
Разбира ги нещата



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 351

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 27 Юни 2008, 10:35:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Между другото, ако родителите им се откажат тотално да се грижат за тях, някой от форума май си търсеше врана - та може и домашна да стане, стига да е уместно разбира се.
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 30 Юни 2008, 15:03:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Вранчетата се пилеят по двора. Разбирам къде са като почна да обикалям,като ги наближа - родителите полудяват. Сутринта в 7 ме събудихатехните крясъци. Поглеждам - до вранчето една котка, а родителите напедя от главата й - викат, тропат с клюнове по клоните - олелия добога. Слязох, изгоних котката, тия вместо да ми благодарят ми крещятотгоре на мене. След час чувам едното малко (вече знам вранешки ибебешки вранешки )- прескочило в едно заграждение и не може да излезне, има клони отвън,за да скочи вътре, ма няма как да излезне от там. Отивам, вадя го, онияотгоре пак викат. Огледах го ма не познах дали е моя човек или е друго,май беше друго.
Ма почва да ми писва - няма ли да литнат тиябебешори най-сетне? По цял ден крясъци - кучетата, които обитават тоядвор имат нулев интерес към малките, но родителите крещят по цял ден потях. Котките и те всяват суматоха, а преминават доста от тях.  
Ще взема да почна да ги мацам с някаква боя малките, като ми паднат в ръцете, да видя колко броя са и да ги различавам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 02 Юли 2008, 23:14:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз си докладвам.
Днес пак приключения - влизам в хола, а на телевизора - вранче. Кучетата гледат с еееееей такива   очи и се чудят какво да го правят.
Тояпът беше моя човек, познах го. Като го метнах да лети - летя достадълго, но на метър и половина от земята, не можеше по-високо. Даноскоро вече лети, че почвам да го мисля, само си търси белята.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Мария
Разбира ги нещата
Разбира ги нещата



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 351

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Юли 2008, 10:00:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Горкия вранчо, дано наистина полети скоро, че с други животни наоколо...
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

jo
Модератор
Модератор


Години: 41
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 25 Юли 2007
Мнения: 646
Местожителство: Stara Zagora/Montana

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Юли 2008, 11:06:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Moже да се е опитвало да гледа ТВ.
Ние се радваме на докладите, а най-ще се радвам ако твоя човек и семейството му най-накрая започнат да летят.
_________________
http://www.bgbirds.com/phpBB2/viewtopic.php?t=2
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bushkata
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 12 Май 2008
Мнения: 23

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Юли 2008, 18:50:25    Заглавие: Отговорете с цитат

jo написа:

Ние се радваме на докладите, а най-ще се радвам ако твоя човек и семейството му най-накрая започнат да летят.




Нещо важно, което прочетох в списание Птици, получено на мейла - дано е полезно и на други хора, за мен това беше голямо чудене:

"НИКОГА не поставяйте вода директно в устата на птичето. То лесно може да погълне вода или тя да навлезне в белия дроб. "

От това, коеот разбрах е, че е за предпочитане да се дава накиснат във вода хляб, така ще осигурите нужната течност на птичето.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

nightingale
Модератор
Модератор



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 09 Фев 2008
Мнения: 222

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 03 Юли 2008, 23:19:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Птиците не  носят вода на малките си,те поемат течностите в първите дни от живота си предимно с храната.В белите дробове не съм сигорен че може да попадне водата ако се даде директно на малко пиле. Но със сигорност то ще се задави ако не  знае какво поглъща.Някой птици приемат вода месеци след като се научат да летят/лястовици,бързолети,хищни птици и др./   А при птици като гълъбови ,водоплаващи и по принцип всички зърноядни е фатално ако за една седмица не намерят вода.Всичко е въпрос на умелото поставяне и дозиране на водата в човката на птицата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Диви птици Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети